Dane są punkty $A(-2,0), B(2,4)$ oraz $C(1,5)$. Oblicz pole trapezu $ABCD$, wiedząc, że punkt $D$ jest jednakowo odległy od punktów $A$ i $B$.
W trójkącie równoramiennym kąt przy podstawie ma miarę $30^{\circ}$. Oblicz stosunek długości promienia okręgu opisanego na trójkącie do długości promienia okręgu wpisanego w trójkąt.
Płaszczyzna przechodząca przez środek dolnej podstawy walca jest nachylona do podstawy pod kątem $\alpha$ i przecina górną podstawę walca wzdłuż cięciwy długości $a$. Cięciwa ta odcina łuk, na którym oparty jest kąt środkowy o mierze $120^{\circ}$. Oblicz objętość walca.
Niech $x_1$ i $x_2$ będą pierwiastkami wielomianu $p(x)=x^2-x+a$, a $x_3$ i $x_4$ -- pierwiastkami wielomianu $q(x)=x^2-4x+b$. Dla jakich $a$ i $b$ liczby $x_1, x_2, x_3, x_4$ są kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego?
Na dwóch zewnętrznie stycznych kulach opisano stożek tak, że środki tych kul leżą na wysokości stożka. Promień mniejszej kuli jest równy $r,$ a stosunek objętości kul wynosi 8. Oblicz pole powierzchni bocznej stożka.
Dla jakich kątów $\alpha\in \left\langle 0, 2\pi\right\rangle$ spełniona jest nierówność $$2^{\sin^2{x}}+\sqrt[4]{2}\cdot2^{\cos^2{x}}\leq \sqrt{2}+\sqrt[4]{8}\,?$$
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym o krawędzi podstawy $a$ stosunek długości krawędzi podstawy do wysokości wynosi 2:3. Ostrosłup przecięto płaszczyzną przechodzącą przez krawędź podstawy i prostopadłą do przeciwległej ściany bocznej. Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Wierzchołek stożka jest środkiem kuli a brzeg podstawy stożka zawiera się w powierzchni kuli. Pole powierzchni całkowitej stożka stanowi $\frac{1}{4}$ pola powierzchni kuli. Oblicz stosunek objętości stożka do objętości kuli.